Energie pro budoucnost

Naše škola se tradičně účastní vzdělávacích exkurzí, které pořádá OIŽP České Budějovice. Letošní téma Obnovitelné zdroje - energie pro budoucnost oslovilo třídu 3. A.

Okružní jízdu Vysočinou jsme zahájili v 7 hodin ráno od stavební průmyslovky, dále pak jsme nabírali ostatní zájemce v Třešti, Telči a v Dačicích.

Cílem naší výpravy byla rakouská vesnice Grosschönau, kde je umístěna multimediální výstava Sonnenwelt, která nás zavedla do historie lidstva a bydlení.

Poznali jsme promyšlené stavební techniky starověkých Egypťanů a Římanů a prakticky si vyzkoušeli  postavit vlastní dům. Prošli jsme dvanácti časovými zónami, kde jsme od prvotního bydlení, kočovnictví až po 21. století získávali poznatky o bydlení s ohledem na energii a obnovitelné materiály. Zjistili jsme, jak lze vést energeticky efektivní život.

Následovala návštěva pasivního domu. Pasivní dům znamená úsporu energie především na topení a ohřevu teplé vody. Je izolován tak, aby bylo naakumulováno co nejvíce sluneční energie a žádné teplo nepřišlo nazmar.

Co je v Rakousku samozřejmé, k tomu se ČR teprve propracovává. V Rakousku jsou povolené stavby jen nízkoenergetických domů, v České republice se daný zákon teprve chystá.

Během exkurze proběhlo několik přednášek k danému tématu.

První přednášku měl organizátor zájezdu inženýr Vlček z OIŽP, dále pan Josef Šťastný, specialista na energii a energetický poradce firmy Energy Centre České Budějovice - ten se zaměřil na problematiku zdrojů (slunce, voda, vítr a biomasa). Celou poutavou expozicí nás (za účasti tlumočnice) osobně provedl starosta obce pan Brucker. Ten nás také ocenil jako pohodovou, klidnou, vnímavou, hravou i soutěživou skupinu a zejména nás pochválil za aktivní přístup v interaktivních hrách.

Vyzkoušeli jsme si  rozpohybovat šlapací jeřáb, kde se vlastní silou točilo kolo o průměru 3 metry. Sílu vyžadoval i domácí trenažér, kde jsme zjistili, kolik energie v sobě každý z nás ukrývá. Místo čísel se na displeji ukázal spotřebič, který jsme dokázali svou silou uvést do chodu.

Závěrem pan starosta vyjádřil spokojenost s tím, že obava a starosti o životní prostředí se staly trvalým tématem v ČR nejen v médiích, ale i ve školách a v soukromém životě.

Malebnou vesničku jsme si pojmenovali „ Grosschönau - Sonnestein“, protože sluneční paprsky nás provázely po celý den.  Dále jsme krátce navštívili i historicky zajímavé město Slavonice a náš zájezd končil v nedaleké vesnici Cizkrajov, kde nám pracovník místní společnosti KROW ukázal všechny  pracovní prostory tamní bioplynky a seznámil nás s jejím nepřetržitým provozem.

Domů jsme dorazili po 19. hodině. Odnesli jsme si spoustu krásných zážitků a děkujeme organizátorům za zprostředkování exkurze.

14453861_1771621659753007_745682688_o14393943_1771621679753005_650373493_o