Žáci technického lycea na zkušené v Hollabrunnu

Aktuality a zprávy - Aktuality a zprávy

Díky projektu pro posílení mezistátních vztahů Look 2 the neighbor  se 7. května 2019 podívali žáci prvního ročníku oboru technické lyceum do Dolního Rakouska do města Hollabrunn. Škola, kterou v průběhu prohlídky navštívili, brzy navštíví i stavební školu v Havlíčkově Brodě.

V úterý po třech hodinách s mírnými ztrátami na čase skupina z Brodu dorazila do Hollabrunnu. S uvítáním od pořadatelů projektů byli pozváni do hlavní části školy, kde proběhlo seznámení s programem dne a s fungování školy HTL. Už rozděleni na dvě skupinky se první vydali na procházku vinařskou stezkou, která se line v uličkách vinařské oblasti. Druzí mezitím prošli část areálu školy, škola je překvapila hlavně svou vybaveností v dílnách i odborných třídách.

Po prostřídání skupin nastal čas na oběd, který si žáci vybrali podle chuti ze tří pokrmů. „Skvělé, naprosto skvělé!“ komentuje jedna ze žákyň Jolana Dočkalová, která si zde pochutnala na bramborových nocích s vajíčkem připravených na pánvi.

Přišel čas na exkurzi ve známé firmě SBI, kterou žáci absolvovali společně s rakouskou skupinkou, dozvěděli se informace o budoucnosti i minulosti firmy, součástí byla i prohlídka výroby a testování svářecích a obráběcích strojů. „Podle mého názoru obohacení hnojiv o dusík z atmosféry je velmi přínosné do budoucnosti hnojiv a také nezatěžující pro přírodu, což je super,“ uvedl student technického lycea Tomáš Čaloud.

Nastal čas na poslední aktivitu programu, procházku okolím i s prohlídkou náměstí a společná hra, která pobavila, ale měla i negativní ohlasy, ty ovšem byly pouze minimální. „Musím rozhodně říct, že za celý výlet se mezi námi konečně probudila i komunikace mezi zahraniční třídou a námi,“ kladně komentuje Marcela Končelová.

Návštěvu doplnil páteční workshop už na brodské stavební škole, kde absolventi exkurze pracovali na otázkách pro Regionshow, která bude vyvrcholením tohoto projektu a proběhne v příštím měsíci v Hollabrunnu.