Adventní návštěva Lince a Vídně

Úterý 13. prosince bylo ve znamení návštěvy Rakouska, kam vyrazilo několik tříd dvěma autobusy. Oba vyjížděly v šest hodin ráno od naší školy, jeden však mířil do Lince, druhý do Vídně.

Díky vítězství našich loňských maturantů Filipa Netolického a Michala Krásného v prestižní mezinárodní soutěži Digitální inovace a virtuální zážitky mohli naši žáci podniknout exkurzi do předvánočního Lince zcela zdarma. Plný autobus se hned po příjezdu do cíle rozdělil na dvě skupiny.

Skupina čtvrťáků (4. A), která si účast na této exkurzi vybojovala na fotbalovém turnaji konaném v rámci sportovního dne koncem června tohoto roku, se vydala na průzkum bývalého brownfieldu Tabakfabrik. Tabakfabrik je unikátní ukázkou přestavby staré továrny na tabák v technologický park, v němž našla sídlo celá řada nejen IT firem a startupů. S jednou z těchto firem (Netural) se naši žáci seznámili blíže a nechyběla ani beseda se zakladatelem firmy. V pozdním odpoledni zbyl čas ještě na návštěvu vánočních trhů v centru nebo galerie moderního umění.

V rámci druhé skupiny měli žáci prvního a druhého ročníku technického lycea možnost navštívit Linec - hlavní město Horních Rakous a třetí největší metropoli celého Rakouska - v předvánočním čase. Při procházce na Hlavní náměstí a v okolních uličkách na ně dýchla atmosféra Vánoc nejen u stánků vánočního trhu, ale také v blízkosti betléma v krásné katedrále Mariendom. Horskou tramvají se přepravili nejstrmější dráhou na světě na vrch Postlingberg. Počasí jim přálo, a tak odsud viděli celé město na Dunaji zalité sluncem. Posadili se do lavic baziliky Panny Marie Sedmibolestné, která patří k nejvýznamnějším poutním místům Horního Rakouska.

Linec dokazuje, že tradice a moderna se spolu mohou harmonicky prolínat. Příkladem moderní architektury je budova Muzea budoucnosti neboli Ars Electronica Center, kam se žáci těšili nejvíc. Tato stavba má světelnou fasádu, kde LED osvětlení mění barvy. V interaktivním muzeu si každý našel svou oblast zájmu v oblasti výzkumu a vývoje.

Také Vídeň nabídla možnost strávit několik hodin v krásné adventní atmosféře mezi významnými historickými památkami. Do hlavního města Rakouska se vydala 4. B a zájemci z prvního, druhého a třetího ročníku, kteří se jako druhý jazyk ve škole učí němčinu. První zastávkou ve Vídni byl známý Hundertwasserhaus, který byl pro budoucí architekty určitě zajímavým objektem. Potom se celá skupina přesunula do centra, kde s průvodcem prošla nejznámější památky této metropole. Od sochy Marie Terezie u Hofburgu cestou ke katedrále sv. Štěpána, kde zájemci vystoupali na věž, až k vídeňské radnici mohli žáci vyslechnout zajímavosti k místům, kolem kterých procházeli. Prohlídka centra města byla zakončena právě u vídeňské radnice, kde se nacházejí krásné vánoční trhy. Poté se mohli žáci vydat za tím, co je zajímá. Velká část zamířila například do Uměleckohistorického muzea, které měli studenti do 19 let zdarma.

Přestože počasí bylo v tento den poměrně mrazivé, exkurze se v obou městech vydařily a všichni se vrátili v pořádku domů.  

 


Vídeň a Linec


Přidáno 17. 12. 2022, autor: Radka Doležalová

tisk Tisknout   ↑ Nahoru