Podpisem se třemi stavebními firmami zkvalitní stavební škola přípravu mladých stavařů

Podpisem se třemi stavebními firmami zkvalitní stavební škola přípravu mladých stavařů

Zástupci tří stavebních firem, společnosti Goldbeck, IP Polná a TermGas podepsali ve středu 27. ledna s vedením Střední průmyslové školy stavební ak. St. Bechyně v Havlíčkově Brodě smlouvu o spolupráci při vzdělávání žáků v učebních i maturitních oborech. Díky ní získají učni možnost firemních stipendií, maturanti pak možnost získat praxi či budoucí zaměstnání. „Se školou spolupracujeme už delší dobu na vzdělávání, pro žáky jsme připravili už několik odborných přednášek. Nyní vstupujeme do další fáze a chceme spolupráci zkvalitnit a prohloubit. Máme zájem jak o učně, tak o absolventy maturitních oborů,“ zdůvodnil účast na středečním podpisu Tomáš Vítek, prokurista společnosti Golbeck.

Pět let spolupracuje se stavební školou v Brodě také havlíčkobrodská firma TermGas. „Ze dvou ročníků učebních oborů, které zatím opustily školu, jsme zaměstnali čtyři absolventy a máme zájem o další. Na trhu práce dnes řemeslníci chybí. Jediná možnost, jak můžeme tuto situaci změnit, je zapojení do vzdělávacího procesu na školách a podpora odborného technického vzdělání,“ doplnil Pavel Hobza jednatel společnosti TermGas, která nabízí žákům oboru instalatér už od prvního ročníku možnost týdenní praxí a doplňuje je také o firemní stipendium.

Nováčkem mezi trojicí firem je společnost IP Polná, kterou ve středu zastupoval absolvent brodské stavební školy Václav Vavřina. „Vedle mě pracují v Polné minimálně další dva bývalí žáci školy. To je také důvod, proč jsme se rozhodli smlouvu se školou uzavřít. Máme velký zájem o absolventy oboru montér suchých konstrukcí. Samozřejmě hledáme také projektanty, přípraváře a další stavební profese, proto podporujeme jak učební, tak studijní obory,“ dodal Václav Vavřina. Společnost IP Polná učňům vedle firemního stipendia nabídne i zaplacení řidičského průkazu.

„Vím, že jsou na naší škole jak učni, tak studenti nejen z Polné, ale také z okolí, kteří mají šanci právě v této firmě sehnat v budoucnu práci. Navíc Polná je známa tím, že je tam řada dalších stavebních firem. Těší nás také vynikající spolupráce s tamní základní školou. Stejně tak máme výbornou spolupráci v Havlíčkově Brodě, ale i dalších místech nejen na Vysočině,“ pochvaloval si ředitel školy Josef Charamza.
Slavnostního podpisu se zúčastnil také Jan Břížďala, radní Kraje Vysočina pro školství, mládež a sport, informatika a komunikační technologie. „Velmi si vážíme každého subjektu mimo školství, krterý se do vzdělávání na Vysočině zapojí, protože to zkvalitňuje vzdělávácí proces a zvyšuje úroveň absolventů škol na trhu práce,“ ocenil spolupráci školy a partnerských firem radní.

Školu v současnosti navštěvují mladí lidé nejen z Havlíčkobrodska a Vysočiny, ale také ze středních Čech a Pardubického kraje. V současnosti novým zájemcům o učňovské a maturitní obory nabízí možnost online debat s vedením školy i jednotlivými vyučujícími, ale také přípravné kurzy na přijímací zkoušky.

Přidáno 28. 1. 2021, autor: Ondřej Vojíř

tisk Tisknout   ↑ Nahoru