Špejlování, aneb stavíme mosty ze špejlí

Vybraní žáci z druhého ročníku odjeli v úterý 4. června zastupovat školu v soutěži ve stavbě mostů ze špejlí, kterou tradičně pořádá Střední škola stavební Jihlava. V soutěži, kde týmy tvoří tři žáci z různých škol, je úkolem ve stanoveném čase a za pomoci pouze špejlí, tavné pistole, lepidla a provázku postavit takovou konstrukci mostu, který překlene rozpětí 75 cm. Kvalita konstrukcí se zkouší zatěžováním uprostřed rozpětí pomocí přilévané vody do zavěšené kádě. Most, jehož poměr mezi vlastní hmotností a hmotností zátěže při úplné destrukci je největší, vyhrává. Jelikož týmy tvoří mix žáků z různých škol a jejich výběr se losuje v úvodu soutěže, je pro každého žáka do poslední chvíle neznámou, s kým na stavbě mostu bude spolupracovat. Pro žáky je to tím pádem příležitost k rozvíjení komunikace a spolupráce s novými kolegy a určitě také k navázání nových přátelství. Pro všechny je to pak jistota, že mezi vítězi budou žáci z každé školy, a pro ty méně úspěšné snad pak není neúspěch takovým zklamáním. Kdo byl v týmu, který si při stavbě vedl nejlépe, vyjádřím pořadím žáků, kteří se akce zúčastnili. Byli jimi Denisa Plíšková, Ludmila Doležalová, Veronika Stránská, Tomáš Fadrný, Matěj Srb a Adam Krytinář.  Pro většinu to byla první zkušenost se stavbou konstrukce podobného druhu, věřím, že při druhém pokusu by si všichni vedli ještě lépe, protože při zátěžové zkoušce odhalili chyby a nedostatky ve svém návrhu, a tuto zkušenost vidím jako největším bonusem této akce. 

 


Špejlování


Přidáno 5. 6. 2024, autor: Tomáš Ulip

tisk Tisknout   ↑ Nahoru