Spočítejte si svoji uhlíkovou stopu s námi

Třída 1. TL se v rámci hodin biologie přihlásila do soutěže CO2 liga, kde studenti postupně zjišťují, jednotlivé souvislosti ke stále aktuálnějšímu tématu globální změny. Mezi vědci, kteří se klimatickým systémem zabývají, panuje shoda, že probíhající změna je zapříčiněna lidskou činností a to konkrétně vypouštěním velkého množství skleníkových plynů, jako je oxid uhličitý CO2 a metan CH4 do ovzduší.

Každá lidská činnost, jako je nákup, cestování, dokonce i chování domácího mazlíčka, vede k vypouštění určitého množství CO2 do atmosféry a zanechává za sebou tzv. uhlíkovou stopu. Jak vysokou uhlíkovou stopu má každý z žáků třídy 1. TL jsme zjišťovali pomocí uhlíkové kalkulačky přes výši nákladů na bydlení, zdroje energie, dopravu a životní styl. Výsledky jsme společně porovnali a zjišťovali, důvody výše uhlíkové stopy.

Přes vánoční prázdniny se každý z žáků pokusil snížit uhlíkovou stopu pomocí různých opatření, jako je např. omezení: využívání hromadné dopravy nahrazeno pěší chůzí, spotřeby hovězího masa, aktivnější recyklace odpadků, používání vlastních nákupních tašek, snížení teploty v domácnosti, nenakupování nového oblečení apod. V případě, že by tato opatření dodržovali celý rok, společně by třída 1. TL zmenšila množství vypouštěného CO2 o 10 022 kg, což je skvělá zpráva a dobrá motivace.

Vypočítejte si s námi svoji uhlíkovou stopu na stránkách https://www.uhlikovastopa.cz/kalkulacka, kde se také dozvíte mnoho dobrých typů jak uhlíkovou stopu snížit.

Autor: Petra Sukupová

Přidáno 23. 1. 2022, autor: Jan Ruml