Výměnný pobyt v Brielle, část 1.

V sobotu 24 .9. ve večerních hodinách se vydali naši vybraní žáci 2. TL a 3. TL společně s žáky Gymnázia Havlíčkův Brod vstříc výměnnému pobytu v Brielle, partnerském městě Havlíčkova Brodu. Po cestě žáci navštívili Kolín nad Rýnem, kde si prohlédli katedrálu sv. Petra. První den proběhlo seznámení s hostitelskými rodinami, které naše žáky přivítaly s otevřenou náručí. V pondělí ráno pak bylo potěšením vyslechnout chválu, kterou na hostitelské rodiny naši žáci pěli. Věřím, že zde byl položen pevný základ budoucí spolupráce mezi partnerskými městy pro budoucí generace.

Naši hostitelé nás provedli památkami města Brielle, které naše žáky bez výjimky uchvátilo. Součástí prohlídky byly hradby včetně skladu střelného prachu, který dnes slouží jako výstaviště dobového vojenského vybavení, muzeum, jež pojednávalo o strastech doprovázejících vznik Nizozemského království, a kostel, jehož více než tři sta schodů každý z žáků pokořil a vysloužil si tak výhled na historické centrum. Pohled byl tak velkolepý, že jej nenarušila ani panující nepřízeň počasí. Na žáky také udělala dojem zvonice s 54 zvony.

V přátelské atmosféře se nesl i zbytek pondělka, kdy žáci absolvovali oběd a následnou prohlídku v hostitelské škole Maerlant College. Vybavení tamních učeben stejně jako individuální přístup k jednotlivým žákům jistě poslouží jako inspirace pro rozvoj našeho školství. Den jsme zakončili na pláži, kde se nám naskytlo mnoho pohledů na nákladní lodě obřích rozměrů.

Brielle 2022 část 1.

Přidáno 27. 9. 2022, autor: Tomáš Ulip