Výměnný pobyt v Brielle, část 2.

Náš pobyt v malebném městečku pokračoval v duchu pohostinnosti a poznávání toho nejzajímavějšího, co je možné v Nizozemí spatřit. V úterý ráno jsme navštívili hlavní město Amsterdam, kde jsme ve slavném Rijksmuseu mohli vidět ve 200 sálech přehled nizozemského umění a historie. Nejvíce jsme se těšili na originální obraz slavného malíře Rembrandta – Noční hlídka. Poté jsme se přesunuli na loď, ze které jsme měli možnost poznat historické centrum a větší část spletitých a velice zachovalých amsterdamských kanálů ze 17. století. Zážitky naplněný den jsme společně s žáky z hostitelských rodin zakončili večírkem ve škole Bahurim.

Ve středu jsme navštívili Rotterdam, největší přístav v Evropě proslulý svou moderní architekturou, která žáky fascinovala na každém kroku. Velkým zážitkem pro nás byla také návštěva „palačinkové lodi“, kde jsme se mohli v průběhu plavby rotterdamskými kanály posílit libovolným množstvím palačinek s nejrůznějšími příchutěmi a přílohami.

 I čtvrteční den jsme strávili poznáváním, tentokrát města Haag, které je sídlem nizozemského panovníka, parlamentu a vlády. Při cestě historickým centrem nás zaujala propagace pivovaru Heineken ve tvaru zeleného ježka. Poté jsme se přesunuli do Madurodamu, kde se nachází miniatury nejslavnějších staveb z celého Nizozemí. Poté jsme se pomalu přesunuli do Scheveningenu, kde jsme si užili atmosféru krásné pláže. Večer nás čekala párty ve škole Maerlant pro studenty a jejich hostitelské rodiny. Skvělý večer se nesl v duchu výborného jídla, pití a dobré hudby. Naši studenti zaujali svým tanečním umem, který si postupně osvojují v tanečních lekcí.  

Předposlední den našeho pobytu jsme navštívili Delta Works – rozsáhlý systém hrází, který chrání více než polovinu Nizozemí před záplavami. V přilehlých prostorech jsme se svezli na tobogánu, prozkoumali akvárium, kde bylo možné si pohladit rejnoky, zhlédli krmení tuleňů a zažili téměř na vlastní kůži katastrofické záplavy Nizozemí z roku 1953 mající na svědomí 2 551 obětí. Po obědě jsme se projeli vyhlídkovou lodí, která nás přiblížila k jedné z hrází, a přestáli vítr o rychlosti 139 km/h v tamním simulátoru hurikánu. Večer jsme se společně s významnými osobnostmi Havlíčkova Brodu zúčastnili slavnostního programu uspořádaného na oslavu 35. výročí spolupráce Havlíčkova Brodu a Brielle.

V sobotu ráno jsme se po posledním objetí a přání šťastné cesty vydali domů. Naši holandští přátelé nasadili laťku velmi vysoko a na nás příští rok čeká nesnadný úkol této úrovně dostát. 


Výměnný pobyt v Brielle, část 2.


Přidáno 3. 10. 2022, autor: Tomáš Ulip

tisk Tisknout   ↑ Nahoru