Žáci a učitelé školy představili ministrovi pro místní rozvoj metodu BIM

Žáci 3. B Kristýna Šourková a Marek Doležal společně s ředitelem školy Josefem Charamzou a učiteli Vítem Wasserbauerem a Janem Matějkou prezentovali postup prací na projektu budovy Krajské knihovny Vysočiny v metodě BIM. Mezi posluchači nechyběl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, náměstkyně hejtmana Hana Hajnová, radní pro oblast školství Jan Břížďala ani starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl.

 Škola se už delší dobu věnuje praktickému využití metody BIM při plánování, realizaci i údržbě staveb. Metoda umožňuje přístup ke komplexním informacím o stavbě a monitoruje celý stavební cyklus ve všech jeho realizačních fázích. Zatímco nyní je předmět, připravující žáky na využití této metody řízení procesu, na havlíčkobrodské střední škole dobrovolný, od září příštího roku bude v osnovách školy povinně. Škola tak reaguje na fakt, že od roku 2023 bude aplikace metody BIM povinná u všech nadlimitních veřejných zakázek na investiční akce.

„Studenti předvedli práci s nejmodernějším 3D skenerem, který je schopen během několika minut vytvořit model vybraného objektu nebo prostoru. Skutečný model pak porovnávají s projektovou dokumentací, vyhledávají odchylky a upravují fakta v dokumentaci sloužící např. pro budoucí údržbu objektu,“ popisuje Jan Břížďala s tím, že praktická využitelnost skenování se nabízí především pro budovy obtížně zaměřitelné standardními metodami nebo tam, kde není k dispozici přesná dokumentace.

Moc děkujeme žákům za vzornou reprezentaci školy.


Krajská knihovna Vysočiny v BIM 2022


Přidáno 31. 5. 2022, autor: Jan Matějka

tisk Tisknout   ↑ Nahoru