Student technického lycea úspěšně dokončil stáž prvenstvím

Mimoškolní aktivity studentů
Student technického lycea úspěšně dokončil stáž prvenstvím

Roční stáž v Ústavu teorie informace a automatizace v Praze absolvoval Jiří Wolker, student třetího ročníku oboru technické lyceum, pod vedením lektora Jana Schiera.
Na konci svého pobytu představil s kolegyní z gymnázia Marií Šimůnkovou výsledky své práce nazvané Segmentace dělícího vřeténka ve velkých obrazových datech pomocí konvoluční neuronové sítě DenoiSeg tříčlenné porotě ve složení Jan Šafanda, Radek Mikuláš a Hanuš Seiner.
Porota je ocenila prvním místem v konkurenci dalších osmnácti projektů ve vědní oblasti nazvané Neživá příroda v rámci přehlídky Otevřené vědy, která se konala v závěru listopadu kvůli současné situaci online.  
Předpokladem pro stáž byla vedle znalosti angličtiny a zájmu o informatiku také zkušenost s programováním v jazyku Python nebo Java. „V průběhu stáže jsme upravili konvoluční síť DenoiSeg pro zpracování časosběrných dat ze SPIM mikroskopu. Vyvinuli jsme konfigurační modul, který umožňuje kombinovat parametry ze souboru, příkazové řádky i parametry, předané voláním funkcí, a velmi pružně měnit nastavení sítě i parametry experimentů. Vyvinuli jsme skripty umožňující dávkové provádění experimentů. Provedli jsme a vyhodnotili experimenty pro optimalizaci parametrů sítě. V dalším vývoji by bylo možné segmentaci upřesnit např. použitím dalších kanálů snímků zachycujících vývoj mikrotubulů a další informace,“ popsal svou činnost Jiří Wolker, který bude příští rok pokračovat ve stáži nazvané Moderní metody digitálního zpracování obrazu.
„Jsem rád, že na naší škole máme takové žáky, kteří jsou ochotni v době svého volna dobrovolně si rozšiřovat vědomosti nad rámec učiva. Samozřejmě mu gratuluji k tomu, že dosáhl takového úspěchu, protože může být vzorem pro další studenty nejen oboru technické lyceum,“ uzavřel Josef Charamza, ředitel stavební školy v Brodě.

 

Více na: Středoškoláci představili výsledky svých stáží na online konferenci Otevřené vědy 2020 | Otevřená věda (otevrenaveda.cz)

Přidáno 8. 12. 2020, autor: Ondřej Vojíř

tisk Tisknout   ↑ Nahoru