Přírodní a technické obory - výzva pro budoucnost

Název projektuPřírodní a technické obory – výzva pro budoucnost

číslo: CZ.1.07/1.1.00/44.0003

Název operačního programu: OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost

Název výzvy: Kraj Vysočina – IPo výzva č. 44

Žadatel a příjemce: Kraj Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava

Datum zahájení: 10. 9. 2013

Datum ukončení: 30. 6. 2015

Tento projekt je spolufinancován z ESF a státního rozpočtu ČR a SPŠ stavební ak. St. Bechyně, Havlíčkův Brod je jedním z 26 projektových partnerů.

Cílem projektu je:

  • podpořit a rozvíjet tvořivost žáků školy v oblasti přírodovědného a technického vzdělávání
  • vytvářet vztah žáků základních škol k přírodním vědám a technice a motivovat je pro další vzdělávání v těchto oblastech
  • rozvíjet spolupráci školy s budoucími zaměstnavateli
  • zaujmout žáky střední školy a základních škol pro oblast výuky v přírodních vědách a technice prostřednictvím modernizovaného a inovovaného vybavení

První bod projektového cílu je plněn realizací kroužků v klíčových aktivitách 1 a 2.

KA 1 - Kroužek projektování technického zařízení budov

Kroužek je určen pro žáky 3. ročníku oboru Stavebnictví a 4. ročníku oboru Technické lyceum.

Náplní kroužku je systémové zakreslování rozvodu vnitřních sítí objektů pozemních staveb (kanalizace, vodovod, plynovod, elektřina), a to v rozsahu nad rámec povinné výuky stanovené ŠVP.

Pro realizace je nutné pořízení nadstavbového SW na stávající program ArchiCAD a proškolení 4 učitelů – vedoucích kroužků.

Výstupem budou žáci s novými kompetencemi a expozice ukázkových prací.

Cílovou skupinou jsou žáci 3. ročníku oboru Stavebnictví v rozsahu 3 krát za měsíc po dobu 5 měsíců ve 2. pololetí školního roku a žáci 4. ročníku oboru Technické lyceum ve 2. pololetí po dobu 3 měsíců. Třídy 3. A a 3. B budou absolvovat celkem 5 kurzů po 4 hodinách, třída 3. TL 3 kurzy po 4 hodinách.

Podpořeno bude 130 žáků za dobu trvání projektu. V jedné lekci (skupině) bude asi 8 žáků.

Kroužek bude probíhat ve druhém pololetí každého roku realizace projektu, tj. v lednu až červnu 2014 a 2015.

Třída 3. A a 3. B absolvuje v každém měsíci tohoto 2. pololetí jednu čtyřhodinovou lekci, třída 4. TL po jedné lekci v měsících lednu, únoru a březnu. Třída 3. A a 3. B absolvuje celkem 20 hodinový kurz, třída 4. TL 12 hodinový kurz. Každá třída bude vždy rozdělena na 3 skupiny, 1 skupinu povede 1 učitel SŠ. 1 hodina je šedesátiminutová.

Celkem bude v jednom projektovém roce odučeno 156 hodin, v obou letech pak 312 hodin.

KA 2 - Kroužek prezentace v projektování - Artlantis

Cílem kroužku je práce s grafickým SW Artlantis, který je nadstavbou běžného grafického systému ArchiCAD. Nadstavba spočívá v možnosti prezentace dříve vyprojektovaných objektů různými formami animace, osvětlení, stínování, průlety, oblety, a to jak v interiéru, tak exteriéru. Jedná se o nadstandard, který umožní orientovat se v projektu i laikovi.

Výuka v kroužcích navazuje na znalosti v odborných stavebních předmětech a je bezprostřední nadstavbou předmětu grafické systémy.

Pro realizaci kroužku je nezbytné pořízení grafického SW Artlantis a proškolení 4 vedoucích kroužků, učitelů SŠ.

Výstupem budou žáci s novými kompetencemi a elektronická expozice (prezentace) ukázkových prací, která bude použita pro práci v projektových aktivitách KA 3 a KA 4 v roce 2014 pro motivaci žáků ZŠ při volbě jejich budoucí profese.

Cílovou skupinou jsou žáci SŠ 4. ročníku oboru Stavebnictví a Technického lycea.

Kroužek bude realizován 3 krát měsíčně v 1. pololetí každého školního roku dvouleté realizace projektu. Každá ze tří tříd bude absolvovat kroužek 1 x měsíčně v rozsahu 4 šedesátiminutových hodin. Každá třída bude rozdělena na 3 skupiny, což představuje asi 8 žáků na skupinu.

Kroužek bude probíhat v prvním pololetí každého roku realizace projektu, tj. v září až lednu školních roků 2013/2014 a 2014/2015.

Třída 4. A, 4. B a 4. TL. absolvuje v každém z 5 měsíců 1. pololetí jednu čtyřhodinovou lekci, tj. celkem 20 hodinový kurz. Každá třída bude rozdělena na 3 skupiny, 1 skupinu povede 1 učitel SŠ. 1 hodina je šedesátiminutová.

Celkem bude v jednom projektovém roce odučeno 180 hodin, v obou letech pak 360 hodin.

Druhý bod projektového cílu je plněn realizací kroužků v klíčových aktivitách 3 a 4.

KA 3 - Technické vzdělávání žáků základních škol na střední škole

Obsahem kroužku jsou celkem čtyři podaktivity. V jedné podaktivitě se bude jednat o seznámení a práci s jednoduchým grafickým systémem a stavebním simulátorem pro tvorbu jednoduchých objektů.

Druhá kroužková podaktivita se týká aktivní účasti žáků ZŠ na prezentaci prací našich žáků z výuky v technických a přírodovědných předmětech následné besedě nad těmito výtvory.

Třetí kroužková podaktivita se týká rozvoje technických dovedností při práci s různými typy stavebnic a s reálnými stavebními materiály a nástroji.

Čtvrtá podaktivita bude z hlediska žáka ZŠ volitelná, tedy ta, která ho při absolvování nejvíce zaujala a na ni bude provedena nadstavba - rozvinutí.

Žák vyššího ročníku ZŠ se seznámí s grafickým SW, technologiemi a metodikami z oblasti světa práce, které jsou v rámci výuky na ZŠ s ohledem na technické vybavení a personální zajištění ZŠ pro něho nadstandardní.

Kroužek se bude konat v prostorách SŠ.

Cílovou skupinou jsou žáci vyšších ročníků pěti ZŠ, z čehož dvě ZŠ mají působiště mimo město Havlíčkův Brod. Předpokládá se v průměru asi 11 až 12 žáků na 1 skupinu. Počet žáků bude závislý na velikosti třídy dané školy. 1 třída bude rozdělena na dvě poloviny.

Kroužek bude realizován podle možností základních škol minimálně 2 krát měsíčně v měsících říjen až květen školního roku 2013/2014 a září až květen 2014/2015.

Aktivit se v jednom školním roce zúčastní celkem 8 tříd z pěti základních škol. V jednom měsíci se v průměru zapojí 4 třídy, tzn., že během dvou měsíců bude podpořen každý žák.

Při osmiměsíčním rozsahu absolvuje každý žák ZŠ 4 lekce po čtyřech šedesátiminutových hodinách.

V dalším školním roce se uvažuje s devítiměsíčním rozsahem, harmonogram a počet tříd a žáků ZŠ bude podobný.

KA 4 - Technické vzdělávání žáků ZŠ učiteli SŠ na půdě ZŠ

Žáci ZŠ budou v krátkém workshopu seznámeni se základy návrhu a projektování budov a na jednotlivých zkonstruovaných modelových situacích vytvářejí vlastní řešení.

Cílovou skupinou jsou žáci vyšších ročníků ZŠ.

Kroužek bude realizován podle možností základních škol jedenkrát pro každou třídu v rozsahu tří hodin, a to v měsících září až listopad školního roku 2013/2014 a 2014/2015.

Aktivit se v jednom školním roce zúčastní celkem 40 tříd z 25 základních škol převážně z Havlíčkova Brodu a okolí.

Obecně bude 1 lekce opakována na všech školách, konkrétně se však budou lišit výběrem výukového tématu.

Harmonogram bude pro oba roky realizace projektu obdobný.

Třetí bod projektového cílu je plněn realizací kroužků v klíčových aktivitách 3 a 4.

KA 5 - Rozvoj a spolupráce střední školy se zaměstnavateli

Obsahem této aktivity je propojit teorii a praxi u žáků naší školy. V přímé návaznosti na učivo v odborných předmětech realizovat exkurze, kde žáci uvidí různé oblasti činnosti ve stavebním odvětví, tzn. od výroby základních stavebních materiálů přes výrobu specifických materiálů až po finální výstup – stavební objekt. Do exkurze jsou zapojeny i současné nové trendy výstavby, např. energeticky úsporné, pasivní domy nebo domy využívající alternativní zdroje energie.

První oblast exkurze je určena pro žáky 1. a 2. ročníků školy. Žáci se seznámí s výrobou základních stavebních materiálů. Výroba cihelných tvarovek v Hevlíně (Heluz), výroba cementu v Prachovicích (Holcim) a výroba tvárnic Ytong v Hrušovanech u Brna. Téma exkurze souvisí s výukou povinných předmětů v předmětech pozemní stavitelství, stavitelství a praxe v oborech Stavebnictví a Technické lyceum v souladu s ŠVP.

Na každé místo se uskuteční 1 exkurze za rok = 2 za projekt, tedy celkem 6 exkurzí po 40 žácích = 240 žáků.

Bude zpracováno celkem 24 výstupů (elaborátů).

Druhá oblast exkurzí je zaměřena na nízkoenergetické domy. Je určena pro žáky 3. a 4. ročníků.

Navštíveny budou stavby, kde bude realizována daná tématika.

Exkurze se zúčastní celkem 240 žáků školy.

Bude zpracováno celkem 24 výstupů (elaborátů).

Téma exkurze souvisí s povinnou výukou v předmětech grafické systémy, pozemní stavitelství, stavitelství, praxe ve 3. a 4. ročníku oboru Stavebnictví a Technické lyceum.

Součástí výstupu budou elaboráty, které budou obsahovat poznatky z exkurze. Tyto elaboráty budou zpracovány v elektronické prezentační podobě tak, aby mohly být použity pro související povinnou výuku a také pro volnočasovou aktivitu v kroužkách KA 3 a KA 4 tohoto projektu v následujícím projektovém roce a v době udržitelnosti projektu.

Výstupem budou žáci školy s novými kompetencemi.

Za dvouleté trvání projektu je naplánováno celkem 12 exkurzí. Za každou budou vytvořeny 4 práce, tj. celkem 48 elaborátů.

V této aktivitě bude celkem podpořeno po dobu trvání projektu 480 žáků školy.

Součástí realizace projektu je i pořízení hmotného (vybavení dílen) i nehmotného (grafický SW) vybavení využitého napříč realizací jednotlivých výše uvedených klíčových aktivit.

Přidáno 13. 8. 2020, autor: Jan Novotný

tisk Tisknout   ↑ Nahoru